Atomavfall fraktet langs norskekysten

ingress_image
Anna Kireeva
Forrige måned passerte et skip lastet med atomavfall langs hele norskekysten, uten at norske myndigheter var informert. – Det er skremmende at myndighetene ikke har oversikt over hva som transporteres, sier atomfysiker Nils Bøhmer i Bellona. Bellona, 29/09-2009

Det russiske skipet MCL Trader gikk fra Polen til Murmansk lastet med atomavfall tidligere denne måneden. Skipet langs hele norskekysten, uten at norske myndigheter var informert om den farlige lasten ombord.

Lasteskipet passerte 25-30 nautiske mil utenfor Lofoten, og på den avstanden er det bare skip over 5000 som må melde fra om lasten sin. MCL Trader veide bare 3,600 tonn.


- Et smutthull i regelverket gjør at båter under 5000 tonn slipper å rapportere hvilken last de har, sier atomfysiker Nils Bøhmer i Bellona.

- Norske myndigheter må snarest mulig komme i en dialog med polske og russiske myndigheter for å få til en ordentlig avtale. Å uformelt ha bedt om å bli varslet, holder ikke, sier Bøhmer.

bodytextimage
Nils Bøhmer
Halfrid Hagmoen



Se innslag om saken på Dagsrevyen 28. september her.


Ukjent hvor ofte det skjer


Ingen vet hvor mye eller hvor ofte slik last transporteres nær Norge, men det man vet er at skipene går nær land.

- De går så tett som mulig langs den norske kysten for å spare diesel. Det er skremmende at myndighetene ikke har oversikt over hva som transporteres, de behøver det både for å kunne ha den nødvendige bederedskapen, samt å kunne sette inn ekstra sikkerhetstiltak hvis det kommer store transporter, sier Bøhmer.


Må losses i Murmansk


Vanligvis brukes andre havner for mottak av atomavfall, som St. Petersburg, men lasten som var om bord i MCL Trader kan bare mottas i Murmansk sier Igor Kudrik ved Bellonas Russlandsavdeling.

- Denne typen containere med brukt atombrensel kan bare losses i Murmansk, og derfor måtte de gå rundt hele norskekysten, sier Igor Kudrik.

bodytextimage
Jo Straube



- Det var en tilfeldighet at vi fikk vite om transporten, etter at den var gjennomført. Vi vil sende en forespørsel til Rosatom, den russiske enheten som er ansvarlig for transport av atomavfall, for å høre om denne type transport vil skje igjen i fremtiden, sier Kudrik.

Skriv ut
Share |
Copyright © Bellona -- Gjenbruk og ettertrykk anbefales dersom kilde oppgis