Nyheter

Bellona samlet inn 13 millioner – unngår konkurs

Bellona samlet inn 13 millioner kroner og unngår konkurs.
Bellona samlet inn 13 millioner kroner og unngår konkurs.

Publiseringsdato: 9. juni, 2026

Innsamlingsaksjonen til Miljøstiftelsen Bellona bar frukter, og organisasjonen unngår dermed konkurs. – Jeg takker ydmykt for støtten på vegner av hele Bellona, sier stifter Frederic Hauge.

Mandag 1. juni annonserte Bellona at organisasjonen var truet av konkurs, med mindre man i løpet av en uke klarte å skaffe minst 8 millioner kroner. Bakgrunnen var at viktig støtte hadde falt bort eller blitt utsatt, og satt Bellona i en akutt likviditetskrise. Etter en ukes innsamlingsaksjon endte sluttsummen på hele 13 millioner kroner.

– Vi fikk inn 3 millioner kroner fra hele 4370 individuelle givere. Det la et viktig grunnlag for at  næringslivet og velstående støttespillere stilte opp med hele 10 millioner kroner. Til sammen gjør dette at vi kan drifte videre, sier daglig leder Sveinung Rotevatn.

Styret i miljøstiftelsen møttes mandag kveld, og konkluderte med at den innsamlede summen var tilstrekkelig til å betjene stiftelsens løpende forpliktelser og drive videre. Rotevatn er likevel tydelig på at situasjonen fremover blir krevende.

– Dette var en nødaksjon for å sikre overlevelse. Vi er enormt takknemlige for responsen. Men Bellona må likevel gjennom et tøft andre halvår, der vi kutter kostnadene betydelig og jobber for å sikre en robust drift fremover. Den oppgaven tar vi på alvor. For en slik situasjon skal Bellona aldri havne i igjen, sier Rotevatn.

Den 16. juni fyller Bellona 40 år. Det så lenge ut til at markeringen ikke ble noe av, men stifter Frederic Hauge ser nå frem til at stiftelsen han grunnlag i 1986 fyller 40 år.

– Bellona er mitt livsverk, og jeg er veldig glad for at denne 40-årskrisen endte godt. Kampen for miljøet fortsetter, og Bellona skal gå i spissen for de nye løsningene og det grønne skiftet – slik vi alltid har gjort, sier Hauge.