Nyheter

– Skittent spill

Eivind Berstad, teamleder for CCS i Bellona.
Eivind Berstad, teamleder for CCS i Bellona.

Publiseringsdato: 24. februar, 2025

Skrevet av: Signy Fardal

Bellona frykter at Equinor overdriver kostnaden for gasskraft på Melkøya. – Dette er tåkelegging, sier teamleder CCS i Bellona, Eivind Berstad, til E24.

Nylig oppga Equinor et prisanslag på 40-45 milliarder kroner for et nytt gasskraftverk med rensing på Melkøya i Hammerfest. Teamleder for CCS Eivind Berstad i Bellona syns tallet er høyt, og etterlyser mer informasjon om hva beregningene inkluderer.

– Equinor tåkelegger ved å trekke et tall ut av lufta som ikke er etterprøvbart. Hva de baserer dette på, er uklart. Ingen forstår hvor tallene kommer fra. Jeg mistenker at disse 40-45 milliardene inkluderer mye mer enn å bygge et gasskraftverk, sier Berstad til E24.

Berstad mener at Equinor bedriver skittent spill.

Både det å offentliggjøre et kostnadsanslag som andre ikke kan etterprøve, og det å trekke frem at arbeidet er i gang og kontrakter inngått, sier han.

– Enten ønsker Equinor å skremme politikerne bort fra å kreve gasskraft med rensing, eller så posisjonerer de seg for å motta subsidier, sier Berstad.

Etter at Senterpartiet forlot regjeringen kan det potensielt være flertall på Stortinget for å stille nye krav til Melkøya-prosjektet.

Flere partier har fremmet egne forslag. Blant annet foreslår SV å bygge et nytt gasskraftverk med rensing. Så langt er Stortinget ikke enig om noe.

– Hva bør Equinor gjøre?

– Bellona har en høflig anmodning til Equinor om å bidra til å klargjøre hva som ligger til grunn for disse kostnadsberegningene.

Vindkraft: – Utopisk

Bellona støtter gasskraft med rensing. De tror ikke det er mulig å sikre like mye vindkraft i Finnmark som det Equinor skal bruke på Melkøya.

– Det er utopisk eller umulig å bygge så mye vindkraft i Finnmark før 2030. Det er for mange skjær i sjøen, sier Berstad.

– Det finnes heller ingen plan for hva man skal gjøre når det er vindstille. Det er begrenset mulighet for import, og det er en flaskehals i nettet ned mot Ofoten som det ikke er planer om å gjøre noe med nå.

Han påpeker at Narvik Green Ammonia har fått tilgang på 480 megawatt kapasitet i nettet. Dette kan legge beslag på inntil 4,2 TWh kraft årlig, og dempe Finnmarks tilgang på vannkraft sørfra.

Bellona tror ikke det er klokt av Stortinget å ta en omkamp om selve Snøhvit Future-prosjektet, men etterlyser en plan for å sikre mer kraft.

– Det er på sin plass å fikse kraftløftet for Finnmark, som har blitt et mageplask. Stortinget må fokusere på å løse kraftutfordringene, sier Berstad.

Les hele artikkelen i E24 her.