Regjeringspartiene har i dag blitt enige om å bevilge 40 millioner kroner mer til styrke satsingen på miljøteknologi, som skal bidra til å utvikle mer miljøvennlig biodrivstoff.
Men ved å avgiftsbelegge biodiesel, inndrar regjeringen en milliard kroner. 40 millioner kroner spiller ingen vesentlig rolle i denne sammenhengen.
Norske Skogs planlagte anlegg på Follum skulle i utgangspunktet produsere 250 millioner liter annen generasjon biodiesel i året. Avgiften vil koste dem nesten en milliard i året.
Det er med andre ord blank løgn at dette statsbudsjettet styrker satsing på miljøvennlig drivstoff.
Meningsløs regjering
– Hva skal vi med den rødgrønne regjeringen når det eneste de bruker flertallet til, er å overkjøre demokratiet, og samtidig ødelegger for miljø og næringsliv, spør Hauge.
– Arbeiderpartiet har opptrådt uhyre brutalt og miljøfiendtlig i denne saken, legger han til.
Biodieselstriden blusset opp
Striden om biodiesel-avgift blusset for fullt opp tidligere denne uken, da det ble klart at Arbeiderpartiet kommer til å trumfe gjennom den omstridte miljøavgiften på biodiesel når statsbudsjettet skal vedtas i Stortinget.